Elektřina je dobrý sluha, ale umí být i nebezpečná, zranit, zabít či způsobit požár. Naši odborníci na elektro si proto pro Vás připravili seriál o el. bezpečnosti.
Elektrický zkrat může způsobit , jak tomu zřejmě bylo i při požáru v Notre-Dame. V dílu našeho seriálu o el. bezpečnosti si proto naši specialisté pro Vás připravili informace o tom, jak „kraťas“ vzniká, co způsobuje a co nás před ním může chránit.
Jednou z nejčastějších příčin vzniku požáru je technická závada. A do této skupiny spadají i požáry, kde hlavní roli sehrála elektřina. V dnešní době jsou elektrické spotřebiče neodmyslitelnou součástí snad všech oblastí činnosti člověka. Využíváme je v domácnostech, v zaměstnání nebo při volnočasových aktivitách (např. chladničky, pračky, varné konvice, TV, rádia, PC, akumulátory včetně nabíječek, výrobní stroje a zařízení, atd.).
Tématem tohoto týdne je nedbalostní jednání ve vztahu k elektrickým tepelným spotřebičům, které lze považovat z hlediska bezpečnosti za nejvíce rizikové. Obecně za elektrické tepelné spotřebiče považujeme elektrická topidla, vařiče, žehličky, ohřívače vody a další. Tyto spotřebiče mají vyšší odběr elektrického proudu a mnohdy vyzařují teplo schopné zapálit blízké hořlavé materiály. A tak se občas stane, že řešení ve stylu „smrad, ale teplíčko“ přeroste v požár.
Je nová doba: Doba, ve které používáme přenosná zařízení (mobilní telefony, powerbanky, notebooky, tablety a další), jezdíme na elektro kolech, elektro koloběžkách, elektro skútrech a používáme elektrické AKU nářadí (vrtačky, sekačky …). Dokonce i cigarety jsou dnes „na baterky“. Samozřejmě nesmíme zapomenout na elektromobily, které v poslední době zažívají rychlý vývoj a stejně rychle rostoucí prodej.
Tak jako má každý z nás své limity a hranice, při jejichž překročení se cítí přetížený, má své provozní limity i jakákoli technika vč. elektrických zařízení. A stejně jako u nás může fyzické přetížení skončit úrazem, může i přetížení elektrických zařízení, resp. elektrických obvodů skončit v lepším případě poruchou a nefunkčností, v horším případě požárem. A je jedno, zda jde o krátkodobé vysoké přetížení nebo malé a dlouhodobé.
V našich článcích jsme opakovaně doporučovali využít služeb elektrikářů, jestliže naše elektroinstalace či některý ze spotřebičů vykazují znaky technické závady, fungují nestandardně nebo máme-li potřebu kontroly a ubezpečení, že je vše v pořádku. Dnes se na toto doporučení podíváme trochu hlouběji a přidáme některá další.